Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

İnternet kullanıcılarının hedef alınarak istenen satın alma davranışlarını gerçekleştirmelerinin hedeflendiği dijital pazarlama; tüketicilerin %97’sinin markalara dair aramalarını online gerçekleştirdikleri düşünüldüğünde günümüzdeki en etkili pazarlama yöntemidir.

Dijital pazarlama sürecinde website, e-posta, sosyal medya ağları ve arama motorları gibi online araçlar kullanılır. Bu online araçlar ile dijital pazarlama stratejileri oluşturarak reklam kampanya ve süreçlerini ise dijital pazarlama uzmanı olan kişiler yönetir.

Peki, dijital pazarlama uzmanı kimdir? Dijital pazarlama uzmanı olan kişilerin görev tanımında neler yer alır?

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir? Dijital Pazarlama Uzmanları Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanı, markaların internet kullanıcılarını hedef aldığı online pazarlama süreçlerinde marka bilinirliği (brand awareness), marka sadakati ve satış oranlarını arttırmaya yönelik yürütülen kampanyalarda projeler kurgulayıp yöneten kişidir.

Dijital pazarlama uzmanları;

 • Mobil pazarlama,
 • Websitesi güncelleme,
 • WordPress panel kullanımı,
 • İçerik üretimi,
 • E-posta pazarlama,
 • Banner reklamları,
 • Tasarım programları,
 • SEO ve SEM

ve trendler gibi konulara hakim olmalıdır. Bunların yanı sıra,

 • Google Ads (eski adıyla Google AdWords),
 • Google Analytics,
 • Google Data Studio,
 • Google Tag Manager,
 • Dönüşüm optimizasyonu,
 • Sosyal medya pazarlaması (SMM) kapsamında Facebook Reklam Yöneticisi

gibi dijital pazarlama araçları konusunda da bilgi sahibi olmalıdır. Her ne kadar dijital pazarlama sektörü kariyer anlamında dinamik bir ekosisteme sahip olsa da, kendini geliştirerek tüm bu konularda en azından temel düzeyde bilgisi olan dijital pazarlama uzmanları rakiplerinin önüne geçerek sektörde yükselebilir, bu da hâliyle daha iyi bir maaş ve yaşam standardı sunar.

Dijital Pazarlama Uzmanı Hangi Yetkinliklere Sahip Olmalı?

Dijital pazarlama çalışmalarında yazılımcılar, Webmaster’lar, blogger’lar, içerik üreticileri, grafik tasarımcılar, yazarlar, influencer’lar, SEO ve SEM uzmanları, Growth Hacker’lar, müşteri ilişkileri yöneticileri ve sosyal medya yöneticileri gibi birçok kategoriden uzman birlikte çalışır. Aynı anda tek bir alanda uzman olunacağı gibi birden fazla alanda yetkinlik sahibi de olunabilir.

Sosyal medya yönetimi yapmayı bilen biri kendisini geliştirdiği sürece SEO çalışmaları yapabilir, içerik üretebilir.

Peki, genel çerçevede ele aldığımızda iyi bir dijital pazarlama uzmanı hangi yetkinliklere sahip olmalıdır?

Trend, istatistik ve algoritmaları takip etmeli: Dijital pazarlama uzmanı olan kişiler en son sosyal medya kurallarını, tasarım trendlerini, dijital pazarlamada kullanılan en yeni yöntemleri takip etmeli, oyunu kuralına göre oynayarak uygulamaya geçirebilmelidir. Hangi sosyal medya platformunda saat kaçta ne tür içerikler ilgi çekiyor, en fazla etkileşimi almak için nelere dikkat etmeli, internet kullanıcılarının online davranışlarına yönelik son istatistikler nedir, Google’ın son güncellemesinde neler oldu, Instagram akış algoritmasında neler değişti gibi soruların cevabını araştırarak pazarlama süreçlerini de bu doğrultuda şekillendirebilmelidir.

İçerik yönetimini bilmeli: Dijital medya çalışmalarında içerikleri oluştururken renklerin tüketici üzerindeki algısından metinlerin yazılışına kadar geniş bir yelpazede yer alan tüm kurallara hakim olmalıdır. Bir blog içeriği hazırlarken metinleri SEO odaklı hazırlayabilmeli, anahtar kelime ve meta açıklama gibi parametreleri doğru bir şekilde girebilmeli, başlıkların kaç karakter olacağından yazının Rich Content (video, slayt, resim, infografik vb. görsel öğelerle zenginleştirilmiş içerik) konseptinde hazırlanmasına kadar her bir aşamaya dikkat etmelidir. Hazırladığı yazılarda Cinemagraph gibi görseller kullanarak okuyucuların dikkatini çekmelidir. Website tasarımına yönelik içeriklerde F tipi okuyucu gibi kriterleri göz önünde bulundurmalıdır. Sosyal medya içeriklerinde ise her bir platformun kendi kurallarını göz önünde bulundurarak karakter sayısından görsel boyutlarına kadar birçok kurala dikkat etmelidir. Aynı zamanda metinleri hazırlarken CTA (Call-To-Action, Harekete Geçirici Mesaj) prensibiyle hareket etmelidir. Tüm bunların yanı sıra asla kopyala yapıştır yapmamalı, klişelerden uzak durarak niş içerikler üretmeye gayret etmelidir.

Bütçe yönetimi yapabilmeli: Dijital pazarlama uzmanları fikir sunup ya da içerik üretip kenara çekilmez. Markaların online pazarlama kampanyalarına sınırlı bütçeler ayırdığı göz önüne alındığında, en az bütçe ile en fazla etkileşimi elde etmek için en doğru stratejiyi nasıl uygulayacağını bilmelidir. Bunun için de Google Analytics ve Google AdWords gibi servislerden faydalanarak reklam kampanya ve içeriklerini veriler ışığında oluşturabilirler.

Analiz ve ölçümleme araçlarını kullanabilmeli: Özellikle sosyal medya hesaplarının yönetiminde sahte takipçili hesaplar oluşturmak marka itibarını zedeler. Bunun yerine dijital pazarlama kampanyalarında uygun analiz araçları kullanılarak öncelikle markanın hedef kitlesi analiz edilir. Aynı zamanda rakip analizi de yapılarak tahminler yerine verilerle ilerlenerek içerik stratejileri oluşturulur. Sosyal medya paylaşımlarının etkileşim analizleri de yapılarak geleceğe yönelik stratejiler yeniden şekillendirilir.

Müşteri servislerini yönetebilmeli: Sosyal medya hesaplarını takip eden kullanıcıların olumlu ya da olumsuz geri dönüşlerine markanın hedef kitlesini iyi analiz ederek yaklaşmalı, anında dönüş sağlayarak müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaya özen göstermelidir. Müşterilerin sorunlarına klişe cevaplar vermek yerine, çözüm sunan seçeneklerle yaklaşmalıdır. Bunun için de dijital pazarlama uzmanı olan kişilerin topluluk yönetim araçlarını kullanmayı bilmeleri gerektiği gibi sağduyulu, sabırlı, anlayışlı ve pratik çözüm sunabilen yapıda olmaları gerekir.

Proje ve zaman yönetim sürecine yabancı kalmaz: Dijital pazarlama uzmanı olan kişiler her ne kadar proje yönetimi görevini üstlenmek zorunda olmasa da, dijital kampanya süreçlerinde ve sosyal medya paylaşımlarında içerik takvimleri hazırlar, içeriklerin hangi saat aralıklarında yayınlandığında daha çok etkileşim alacağını bilir, bütçeye göre içerikler oluşturur ve stratejik planlama sürecinde ekip arkadaşlarına fikir sunar.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak Zor Mudur? Mesleğin Getirdiği Avantaj ve Dezavantajlar Nelerdir?

Her mesleğin, hatta hobilerimizin bile bir zorluğu vardır. Elbette, dijital pazarlama uzmanı olan kişilerin de meslekte yaşadığı zorluklar var. Fakat bence bu biraz da hayata nasıl baktığınızla ilgili bir şey. Eğer iletişim kurmayı seven, memur zihniyetine sahip biri değilseniz bu dinamik sektörde çalışmak ruhunuzu canlı tutacak ve yaptığınız işten keyif alacaksınız.

Bir reklam ajansında çalıştığınızda konkur zamanlarında daha uzun saatler ofiste kalmak zorunda olabilirsiniz. Ama merak etmeyin. Ofis arkadaşlarınızla sohbet edip bir yandan kahvenizi yudumlayarak insanların hayatını değiştiren reklam kampanyaları hazırladığınızda, yaptığınız iş klişe ya da sıkıcı gelmeyecektir. Özellikle, gerekli eğitimleri alarak kendinizi geliştirdiğinizde daha yüksek maaşlar alarak belki de toplumun geneline kıyasla daha rahat yaşam koşullarına sahip olabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra birden fazla konuda kendini yetiştirerek freelance olarak mesleğinize devam edebilir, hatta birçoklarının yaptığı gibi dünyayı gezerken para kazanmaya devam edebilirsiniz.

Ayrıca, unutmayın ki, dijital pazarlama uzmanı olup da sonrasında kendi markasını çıkaran dünya çapında yüzlerce örnek var. Önemli olan öğrenmekten asla vazgeçmeden, gerekli tüm eğitimleri alarak kendinizi yetiştirmek ve sonrasında kendi kariyer yolunuzu şekillendirmektir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır, Nerelerde Çalışabilir, Çalışma Koşulları Nelerdir?

Dijital pazarlama uzmanı olan kişiler reklam ajanslarında, kurumsal şirketlerin pazarlama departmanlarında ya da freelance olarak istedikleri yerden çalışabilirler. Sektöre henüz adım atan kişiler ortalama 3.000 – 4.000 tl arası maaş alırlar. 1 ila 3 yıl arasında tecrübe sahibi olan dijital pazarlama uzmanı ise 4.000 – 6.500 tl aralığında maaş alabilir.

3 yıldan daha fazla deneyime sahip olan, özellikle uygulamalı eğitimlerle kendini geliştirmiş olan bir dijital pazarlama uzmanı maaşı 6.500 tl üzerinde olacaktır. Elbette bu rakamlar genel bir aralığı temsil ediyor. Kişilerin yer aldığı projeler, eğitimler, seminerler, bildikleri programlar gibi faktörlerin yanı sıra kişilik özellikleri de alacakları maaşları etkiler.

Dijital pazarlama uzmanı olan kişilerin bazen uzun mesai saatleri olsa da, genellikle eğlenceli karakterlerden oluşan ekiplerle sıkıcılıktan uzaktır. Kurumsal şirketlerde genellikle haftanın 5 günü mesai olurken, reklam ajanslarında bu durum 5+ yarım gün ya da 6 gün olarak da seyredebilir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur? Hangi Eğitimler Alınmalıdır?

Dijital pazarlama uzmanı olmak isteyen kişiler sektöre adım atmadan önce gerekli eğitimleri alarak kendilerini yetiştirmelidir. Aynı zamanda sektörel haber ve trendleri de takip ederek dijital pazarlamaya dair en güncel bilgilere hakim olmalıdır.

Dijital pazarlama eğitimi kapsamında;

 • Google Ads reklamcılığı,
 • Google Analytics ile analiz ve raporlama,
 • Facebook reklamcılığı,
 • SEO ve SEM,
 • Sosyal medya,
 • İçerik yönetimi

gibi teknik bilgilerden marka yönetimi, marka ve tüketici algısına kadar geniş bir yelpazede tüm online pazarlama süreçleri işlenir.